Kolor, kształt i rozmiar płytek to sprawy istotne w czasie dokonywania decyzji o zakupie. Nie mniej ważna jest również ich powierzchnia, która ma olbrzymi wpływ na walory estetyczne wybranego przez Ciebie zestawu. Do wyboru masz przede wszystkim kafelki matowe oraz połyskliwe. Które z nich sprawdzą się w Twoim domu? Postanowiliśmy przygotować krótki poradnik dedykowany temu tematowi, z którego dowiesz się którą formę wykończenia warto wybrać do swojego lokum.

Typ wykończenia a przydatność płytek podłogowych 

Płytki na podłogę o matowym wykończeniu są pod wieloma względami przydatne. Na ich powierzchni zabrudzenia są w mniejszym stopniu widoczne. Tymczasem płytki połyskliwe uwidaczniają bardzo wyraźnie każdą, nawet najmniejszą smugę lub pyłek. Mimo to, utrzymanie w czystości obu typów płytek jest łatwe w takim samym stopniu. Matowa powierzchnia nie powoduje zatrzymywania brudu lub piasku, a wszelkie plamy i ciecze usuniesz z niej szybko i łatwo. 

Rodzaj powierzchni może mieć natomiast wpływ na stopień stabilizacji w czasie chodzenia po płytkach. Produkty o powierzchni szlifowanej mogą być w większym stopniu podatne na poślizg niż produkty matowe. Te ostatnie mają zazwyczaj delikatne mikro-wypustki, które przeciwdziałają oddziaływaniu sił tarcia. Aby mieć pewność, że wybierasz płytki bezpieczne z perspektywy codziennych użytkowników, należy w czasie zakupów zwrócić uwagę na oznaczenia dotyczące odporności na poślizg. Dobre i bezpieczne płytki podłogowe powinny mieć ten parametr na poziomie R9 lub większym. 

Płytki ścienne – matowe czy w wersji gładkiej? 

Wymogi wobec płytek ściennych s zupełnie inne niż względem produktów na podłogę. Połyskliwe kafelki mogą okazać się wyborem właściwym, który będzie wspomagał codzienne funkcjonowanie w danym pomieszczeniu. Zwłaszcza gdy mowa o kuchni lub łazience, kafelki gładkie to Twój must-have. Będą odbijać światło, wypełniając całe pomieszczenie dodatkowymi refleksami. Możesz też wykorzystać je do wyłożenia powierzchni kabiny prysznicowej lub wanny. W przypadku kuchni – warto stosować je zwłaszcza w okolicy zlewozmywaka. Z pewnością przyspieszą sprzątanie całej strefy zmywania oraz gotowania. 

Płytki matowe są wybierane radziej na ściany niż na podłogi. Co prawda również one mogą odświeżyć aranżację pomieszczenia, jednak nie zawsze będzie to efekt optymalny. Są natomiast niezastąpione w przypadku osłon tworzonych wokół kominka lub w pomieszczeniach gospodarczych. 

Płytki matowe i gładkie a kolorystyka pomieszczenia 

Sprawa nie jest tak łatwa jak mogłoby się wydawać. Płytki połyskliwe mogą bowiem pasować zarówno do pomieszczeń urządzonych w tonacjach jasnych, jak i ciemnych. Te ostatnie to na przykład aranżacji typu loft lub glamour, w których wybór płytek gładkich może okazać się wyborem trafionym. Standardowo przyjmuje się, że jeśli zależy Ci na rozjaśnieniu pomieszczenia lub podkreśleniu jego kolorystyki, wówczas należy wybierać płytki gładkie. 

Dla przeciwwagi płytki matowe sprawdzą się w aranżacjach typu vintage, rustykalnych i boho. Będą pasować zarówno do typowej kolorystyki tych stylów, jak również do wykorzystywanego w nich wyposażenia. Płytki matowe warto wybierać zwłaszcza do wnętrz w tonacjach brązu, grafitu oraz monochromatycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here