Twoje zdrowie może mieć wpływ na jakość Twojego życia. Jakie są najważniejsze rzeczy, których życzymy sobie podczas składania życzeń świątecznych lub urodzinowych? Życzenie „dobrego zdrowia” jest często ważniejsze niż pieniądze lub spełnienie marzeń. To nie jest samospełniające się życzenie, więc jeśli nasze zdrowie nie jest dobre, spełnienie tego życzenia może być niemożliwe.

Czym dokładnie jest zdrowie?

Zdrowie często utożsamiane jest z brakiem choroby lub pełną sprawnością fizyczną i umysłową. Światowa Organizacja Zdrowia poszła o krok dalej, definiując, co oznacza „zdrowie”. Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zdrowie jako stan, w którym człowiek jest w pełni zdrowy na wszystkich poziomach. Zgodnie z tą definicją nie można uznać za zdrową osoby, która nie cierpi na chorobę wewnętrzną. Łatwo zauważyć, że dzisiejszy styl życia, wraz z zaburzeniami emocjonalnymi i związanymi ze stresem, oznacza, że często cierpimy na chorobę, która dotyka ducha, a nie ciała.

Jak możemy poprawić swoje zdrowie?

Wszyscy chcemy być w jak najlepszym zdrowiu. Pojawia się jednak pytanie, jak możemy osiągnąć optymalne zdrowie we wszystkich wymiarach? Istnieje wiele kroków, które mogą nam to ułatwić.

1. Słuchaj swojego ciała

Współczesny styl życia jest szybki i zabiegany. Znajomi i rodzina coraz częściej słyszą, że „dzień jest dla mnie za krótki”. Możemy robić wiele rzeczy jednocześnie, podejmować się różnych projektów i wszędzie nas pełno. Nieustannie rozpraszają nas też bodźce takie jak telewizja, Internet, telefony komórkowe. Nie mamy czasu, aby przyjrzeć się wszystkim bodźcom i z chaosu informacyjnego tego pędzącego świata wybrać to, co jest wiarygodne. Często wybieramy drogę na skróty i stosujemy najbardziej popularne diety czy metody treningowe. Często zapominamy, że nasze ciało doskonale komunikuje swoje potrzeby. Wystarczy, że się zatrzymamy i posłuchamy, co chce nam powiedzieć.

Więcej porad zdrowotnych i żywieniowych znajdziesz na https://samizdrowi.pl/

2. Spędzaj aktywnie wolny czas

Po pracy często wracamy do swoich łóżek i czujemy ulgę. Często chwytamy za komórki lub laptopy i surfujemy w sieci. Ta często bezużyteczna czynność potrafi pochłonąć mnóstwo czasu, z którego nawet nie zdajemy sobie sprawy. Ten czas moglibyśmy poświęcić na aktywność fizyczną, która będzie miała pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Nie chodzi tu o sport wyczynowy. Może to być spacer, przejażdżka rowerem czy wyjście na basen. Zadbamy o nasze samopoczucie społeczne, jeśli włączymy w nasze działania najbliższe nam osoby.

3. Nie zamykaj się w czterech ścianach

Często po powrocie do domu lub w weekendy mówimy: „Teraz chcemy trochę ciszy i spokoju”. Często odcinamy się od innych i lądujemy na kanapie z laptopem. Wszyscy potrzebujemy chwili ciszy i spokoju, aby odłączyć się od zgiełku i pośpiechu. Dobrze jest mieć trochę ciszy i spokoju, ale jeśli trwa to zbyt długo, może sprawić, że poczujemy się gorzej. Istnieją ludzie, którzy są bardziej społeczni i mają większą potrzebę interakcji z innymi niż ci, którzy są mniej społeczni. Mimo tych różnic nie ma ludzi, którzy byliby zadowoleni z przebywania w samotności przez dłuższy czas. Nawet najprostsze czynności mogą nam sprawiać przyjemność, jeśli nawiążemy kontakty z innymi i zdobędziemy nowych przyjaciół. Szybko zapomnimy o naszych codziennych problemach i zadbamy o nasze dobre samopoczucie psychiczne.

4. Nie jedz byle czego

To, jak się odżywiamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli chcemy czuć się dobrze, musimy stosować zdrową dietę. Powinniśmy zrezygnować z jedzenia przetworzonej żywności o wysokiej zawartości cukrów prostych, nasyconych kwasów tłuszczowych i sztucznych dodatków do żywności. Jedzmy świeże owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i ryby. Nie trzeba od razu zmieniać całej diety. Czasami wystarczą małe zmiany w odżywianiu, aby poczuć się lepiej.

5. Nie bądź nocnym markiem

Nasz organizm potrzebuje snu, aby prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. To czas, kiedy nasze ciała mogą odpocząć i zregenerować się, dzięki czemu możemy być gotowi na nadchodzący dzień. Nasz współczesny styl życia sprawił, że łatwo jest zapomnieć o tym, jak ważny jest sen. Zamiast spędzać całą noc przed komputerem, połóżmy się wcześniej do łóżka. Zadbajmy o to, aby nasz sen trwał 8 godzin!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here