Czym jest i jak powstaje przepuklina? Wyróżnić można kilkanaście rodzajów przepukliny, które pojawić się mogą w różnych miejscach ciała, ale większość z nich opiera się na podobnym przebiegu zmian zachodzących w organizmie. Ponadto schorzenie to, ze względów na jego lokalizację, można podzielić na dwie główne kategorie: przepuklinę wewnętrzną i zewnętrzną.

O przepuklinie wewnętrznej mówimy, kiedy dochodzi do uwypuklenia jednej z części ciała (może to być narząd lub tkanka) i do jej przemieszczenia poza jamę ciała, w której jest naturalnie umiejscowiona. Organ wewnętrzny, na skutek osłabienia, a nawet naderwania otaczających go tkanek, przemieszcza się przez utworzone kanały w kierunku sąsiedniej jamy ciała. Z koli przypadek przepukliny zewnętrznej charakteryzuje się przemieszczeniem narządu lub innych struktur pod tkankę podskórną.

Zdecydowanie najczęściej odnotowywanym przypadkiem jest przepuklina brzuszna, którą dzieli się na pięć podstawowych rodzajów: pachwinową, udową, pępkową, kresy białej oraz pooperacyjną. Schorzenie przepukliny pachwinowej należy do najpowszechniejszych – według niektórych szacunków odpowiada ona za aż 75% wszystkich przypadków tej nieprawidłowości. W tym wypadku uszkodzeniu ulegają tkanki podtrzymujące jamę brzuszną, w następstwie czego dojść może do wpuklania tkanek tłuszczowych (lub tych z jelita) pod skórę nad pachwiną.

Co jeszcze ma wpływ na powstawanie przepukliny?

Wyższa skłonność do przepuklin cechuje osoby z nieprawidłową budową kolagenu, która z kolei bierze się z genetycznych uwarunkowań. Mimo że nie każdy je posiada, to warto pamiętać, że istotnym czynnikiem wpływającym na powstanie przepukliny może być zwiększone ponad normę ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej. Do takiego stanu dochodzi szczególnie podczas intensywnego wysiłku fizycznego: kiedy pod wpływem wysokiego ciśnienia jelita napierają w kierunku ściany jamy brzusznej – jeżeli ta jest osłabiona – może dojść do wpuklenia zawartości brzucha, a tym samym do powstania przepukliny. Nie znaczy to, że sportów należy unikać – wprost przeciwnie, ale osoby ze skłonnościami do przydarzającej się przepukliny powinny przed rozpoczęciem treningów skonsultować się z lekarzem.

Charakterystyczne objawy

Do najczęstszych objawów wskazujących na pojawienie się schorzenia należą: ból promieniujący do sąsiednich narządów, dyskomfort i bóle przy zwiększonym ciśnieniu wewnątrz jamy brzusznej (np. podczas wysiłku fizycznego czy wypróżniania się) oraz widoczny guz lub wybrzuszenie w miejscu powstania przepukliny.

Jak leczy się przepukliny?

Do najpopularniejszych dróg leczenia należą te najbardziej nieinwazyjne metody, czyli leczenie farmakologiczne oraz wspomagające je: narzędzia ortopedyczne i fizykoterapia. Niekiedy jednak, przy bardziej skomplikowanym przypadku przepukliny, konieczne jest przeprowadzanie operacji chirurgicznej. Ta jednak jest metodą inwazyjną, obarczoną sporym ryzykiem, dlatego współczesna medycyna stale rozwija bezpieczniejsze sposoby na radzenie sobie z tym schorzeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here